czwartek, 27 lutego 2014

Gimnazjaliści piszą bajki dla maluchów

Jak napisać bajkę? Co to edukacja globalna? Co to znaczy być dobrym obywatelem? To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas pierwszych wyjazdowych warsztatów bajkowo-obywatelskich dla gimnazjalistów z Rybnika, zorganizowanych w ramach projektu „Bajki Obywatelskie – Edukacja Małych Obywateli”.


To już druga edycja projektu „Bajki Obywatelskie – Edukacja Małych Obywateli”. Po raz kolejny  30-osobowa grupa gimnazjalistów napisze bajki skierowane do przedszkolaków. Będą to bajki obywatelskie – mające na celu przybliżenie maluchom w przyjazny sposób tak istotnych kwestii jak: demokracja, pomoc słabszym czy współdziałanie dla dobra ogółu. Tym razem w projekcie biorą udział gimnazjaliści z czterech rybnickich szkół: Gimnazjum nr 17, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 6 oraz Dwujęzycznego Społecznego Gimnazjum.

Gimnazjaliści spędzili trzy dni w Hotelu STYL70 w Piasku, niedaleko Pszczyny, uczestnicząc w serii 3 warsztatów: „Ja obywatel”, „Czym jest bajka” oraz „Edukacja globalna”. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli wiedzę – z jednej strony na temat bajek, zasad ich tworzenia oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie aktywizacji społecznej, a z drugiej – o możliwościach zwiększenia demokratycznego zaangażowania ludzi w szkołach, organizacjach młodzieżowych oraz o tym, jak budować społeczeństwo obywatelskie. - Ta grupa młodych ludzi, z którą prowadziłem warsztat doskonale wie, że powinni być aktywnymi obywatelami, czyli takimi którzy interesują się sprawami publicznymi i sami próbują brać sprawy w swoje ręce. Brakuje natomiast wiedzy na temat tego, jak to robić. Z wielu różnych powodów. I temu właśnie służą te warsztaty – mówi Piotr Masłowski, prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, który dla rybnickich gimnazjalistów poprowadził warsztat „Ja obywatel”.

Chociaż przed uczestnikami jeszcze jeden trzydniowy warsztatowy wyjazd, już teraz powstało sporo pomysłów na napisanie bajek. - Cały weekend spędziliśmy pracowicie. Warsztat bajkowy niezwykle pobudzał wyobraźnię wszystkich uczestników i sprawiał także, że choć na chwilę mogliśmy się znów stać kilkuletnimi dziećmi, które mają często niesamowite pomysły. Z wszystkich warsztatów jednak wyciągnęłam ogrom inspiracji, które w mojej głowie zrodziły wiele pomysłów, co tylko już czeka na przelanie ich na papier – mówiła Natalia Uszok z Gimnazjum nr 3 w Rybniku.- Myślę, że właśnie na tych warsztatach najbardziej się zintegrowaliśmy przez prace w grupach. Cały wyjazd uważam za niesamowity i już nie mogę się doczekać następnego – dodaje Jagoda Albrecht z Gimnazjum nr 17 im. Powstańców Śląskich.

Projekt „Bajki Obywatelskie – Edukacja Małych Obywateli” realizowany jest przez Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – U'RWIS oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych – CRIS w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.

Więcej o tej i poprzedniej edycji projektu można dowiedzieć się ze strony bajkiobywatelskie.pl.