czwartek, 15 maja 2014

Zapomniane Zwyczaje w nowej odsłonie

Po zeszłorocznym sukcesie Projektu „Zapomniane Zwyczaje Naszych Przodków” Członkowie Stowarzyszenia Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – U’RWIS, postanowili ponownie przybliżyć najmłodszym mieszkańcom Naszej Gminy często zapomniane już zwyczaje i tradycje.

Od maja ruszył projekt „Zapomniane zwyczaje w nowoczesnej formie”. Dzieci ponownie będą miały okazję poznać i zrozumieć zapomniane zwyczaje swoich przodków. Zapoznają się z symboliką poszczególnych elementów dawnych świąt i obrzędów oraz odkryją zawarte w nich sensy i znaczenia. Dowiedzą się też, jaki jest rodowód obecnych zwyczajów świątecznych i jak bardzo różnią się one od tych dawnych. W trakcie warsztatów dzieci będą mogły posłuchać opowiadań osób starszych o tym, skąd się wzięły poszczególne zwyczaje i jak były dotychczas praktykowane. A wszystko to dzięki praktycznym warsztatom, podczas których uczestnicy samodzielnie upieką chleb, wyplotą wiklinowy kosz czy przygotują domowy smalec.

Dlaczego w nowoczesnej formie?

Warsztaty będą prowadzone przez osoby starsze, posiadające najpełniejszą wiedzę o lokalnych tradycjach. Seniorzy będą miel okazję przekazać młodszemu pokoleniu dawne zwyczaje przy wykorzystaniu nowych technologii. W tym celu zostanie zorganizowany cykl warsztatów komputerowych dla seniorów.
Warsztaty dotyczyć będą obsługi komputera, korzystania z Internetu i narzędzi internetowych. Seniorzy nauczą się m.in. jak korzystać z poczty elektronicznej, poruszać się bezpiecznie po Internecie i korzystać z jego zasobów, ale również jak wykorzystać dostępne narzędzia internetowe typu blog do dzielenia się swoją wiedzą, zasobami, doświadczeniem.

Po co to wszystko?

Efektem przeprowadzonych warsztatów będzie blog kulinarny założony i prowadzony przez seniorów, na którym zamieszczane będą tradycyjne, lokalne przepisy kulinarne (m.in. te przypomniane na warsztatach regionalnych). Dzięki temu seniorzy nie tylko zdobędę umiejętność wykorzystywania nowych technologii, ale jednocześnie dzięki nim ocalą od zapomnienia przepisy na lokalne potrawy. Dzięki blogowi, każdy zainteresowany będzie miał możliwość dostępu do nich, co zwiększy poziom oddziaływania projektu.

Chcę wziąć udział – co zrobić?

Rekrutacja uczestników projektu będzie miała charakter otwarty – wszyscy zainteresowani będą mogli zadeklarować chęć udziału. Zostaną zorganizowane spotkania informacyjne, które będą miały na celu przybliżenie idei projektu oraz zachęcenie do udziału. W centralnych miejscach Gminy ukażą się plakaty informujące o Projekcie.

Więcej informacji na www.urwis.org oraz  pod numerami telefonów: 502 266 021; 516 216 170.

Serdecznie zapraszamy do udziału.