wtorek, 24 lutego 2015

NAUKA (OBYWATELSKIEGO) PISANIA BAJEK

Nieważne by pisać. Ważne by wiedzieć jak pisać i o czym pisać. Właśnie tego mogli nauczyć się gimnazjaliści biorący udział w warsztatach wyjazdowych w ramach Projektu „Bajki Obywatelskie – Edukacja Małych Obywateli”.


Uczestnicy Projektu spędzili trzy dni (20-22 luty) w Hotelu STYL70 w Piasku k. Pszczyny, uczestnicząc w warsztatach bajkowo-obywatelskich. Gimnazjaliści, dzięki wielu przykładom, ćwiczeniom, nauce poprzez zabawę nabyli wiedzę - z jednej strony nt. bajek, zasad ich tworzenia oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie aktywizacji społecznej, a z drugiej – nt. działalności obywatelskiej.

Po merytorycznym przygotowaniu – uczestnicy przystąpią do pisania bajek, które bądą mogli skonsultować na kolejnych wyjazdowych warsztatach, które odbędą się za miesiąc.

Projekt „BAJKI OBYWATELSKIE - EDUKACJA MAŁYCH OBYWATELI” polega na zaangażowaniu 30-osobowej grupy gimnazjalistów w wieku 12-15 lat z powiatu raciborskiego, która napisze bajki skierowane do przedszkolaków. 
Będą to bajki obywatelskie – mające na celu przybliżenie maluchom w przyjazny sposób tak istotnych kwestii jak: demokracja, pomoc słabszym czy współdziałanie dla dobra ogółu.

Projekt „Bajki Obywatelskie – Edukacja Małych Obywateli” realizowany jest przez Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – U'RWIS oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych – CRIS w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.